Inváziós növények
Fehér akác
Az Észak-Amerikából származó pillangósvirágúakhoz tartozó fafaj Magyarországra 1710 körül érkezett. Sok jó tulajdonsága (gyorsan nő, kemény fája van, jó mézelő) miatt sok helyre ültették és meg is honosodott. Sőt napjainkban már az erdőink negyedét akácosok alkotják, és sok helyen intenzíven terjed az ember közvetítése nélkül is veszélyeztetve a természetes növénytársulásainkat. Ahol megjelenik ott teljesen megváltozik a növényzet, jelentősen elszegényedik. Ezt közvetett módon a talaj összetételének átalakítása révén éri el, de közvetlenül is hat a legtöbb növényre ellenük termelt "mérgek" által.
Molnár V. Attila (2014. február 6.):A fehér akácról és az Európai Bizottság özönfajokkal foglalkozó rendelettervezetéről
Bálványfa
Kínából származó fa, melyet Magyarországra először 1751-ben hoztak. Gyors növekedésű, jó mézelő, de kivágása után gyors és intenzív sarjadása miatt szinte kiirthatatlan ott, ahol megtelepedett. A kastély parkjának szélén 2010-ben kivágott 5 fa sarjaival folyamatosan folyik a küzdelem. Botfán a temető meredek domboldalán alkot magtermő állományt, és észak felé a Válicka-patakot kísérő domb aljában is van egy kiterjedtebb, egyre növekvő állománya. Ezek kiirtása időszerű lenne, még mielőtt nagyon elszaporodnak.
Japánkeserűfű
Ázsiából származik és Magyarországra dísznövényként került be. Patakok mentén minden más növényt kiszorító óriási, egybefüggő állományokat hoz létre teljesen átalakítva környezetét. Így településen kívüli megjelenései igen veszélyesek. Botfától északra a Válicka-patak mentén két, egyre növekvő állománya él. Minél hamarabb elkezdett irtásával még megállítható lenne.
Magas aranyvessző
Az Észak-Amerikából származó fészkes virágzatú növény Magyarországon igen elterjedt özöngyommá vált. Homogén állományai elszegényítik az általuk elözönlött élőhelyek növény és állatvilágát.